Zabiegi pielęgnacyjne – obcinanie pazurków u kota

zab-piele

Obcinanie pazurków to rutynowy zabieg pielęgnacyjny, przeprowadzany regularnie u kotów niewychodzących. Mimo obecności drapaków, koty nie ścierają całkowicie pazurów. Przeciągając się wysuwają za pomocą specjalnego mięśnia pazury i wbijają je w różne dostępne powierzchnię. Niestety dla nas, nie zawsze są to przeznaczone do tego celu kocie akcesoria, ale na przykład nasza kanapa, tapeta lub skóra.

Toteż aby uniknąć niszczenia mebli w mieszkaniach, co wywoła nasze niezadowolenie a z czasem niechęć do zwierzaka, obcinamy pazury u kota. Rodzi się pytanie jak to zrobić?

Przede wszystkim powinniśmy się zaopatrzyć w specjalny obcinacz do pazurków, dostępny między innymi u nas w lecznicy. Koszt takiego urządzenia to ok. 11 zł. Do skracania pazurów nie wolno używać innych narzędzi, bo łatwo można w ten sposób wyrządzić kotkowi krzywdę.

Gdy mamy obcinaczki powinniśmy dowiedzieć się jak to robi. W naszej przychodni w trakcie rutynowego obcinania pazurków lekarz tłumaczy i pokazuje jak wykonać taki zabieg poprawnie i bezpiecznie zarówno dla nas jak i dla zwierzaka. Zawsze można poprosić o ponowne pokazanie prawidłowego wykonania korekcji pazurków.

Zabieg powinien być wykonywany regularnie, zapobiega to wrastaniu pazurów w poduszeczki i ogranicza chęć do drapania. Sadzamy kota na swoich kolanach, przytrzymujemy i naciskamy delikatnie na poduszeczkę, tak aby wysunął się pazurek. Jest on dwukolorowy, tak jak nasze paznokcie – część przy skórze ma zabarwienie różowe – to część żywa, unerwiona, której nie przycinamy. Druga część – biała – jest obumarła i to właśnie ją przycinamy. Wykonując zdecydowane ruchy, starajmy się być delikatni.

Alternatywnie można zakładać na przycięte pazury – nakładki silikonowe na podobnej zasadzie jak tipsy na paznokcie.

Uwaga! całkowite usuwanie kotom pazurów – onychectomia to zabieg, który w istocie jest zbliżony do amputacji pierwszego paliczka każdego z palców. Jest on niehumanitarny i  zabroniony przez ustawę o ochronie zwierząt. Zwierzę po takim zabiegu długo odczuwa ból i jest pozbawione swoich wrodzonych zachowań.

 

Leave A Reply